سرقت‌های میلیاردی در پوشش پلیس در غرب تهران

اعضای یک باند سرقت که در پوشش پلیس دست به سرقت‌های میلیاردی زده‌اند، بازداشت شدند.

ساعت ۱۲ روز سه‌شنبه اول بهمن‌ماه بود که کارکنان یکی از مراکز درمانی شهرک غرب با مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ تماس گرفته و گفتند که مردی سارق را دستگیر کرده‌اند. لحظاتی بعد تیمی از مأموران پلیس در محل حاضر شده و مرد سارق را بازداشت کردند. یکی از کارکنان این مرکز توضیح داد: لحظاتی قبل چهار مرد در حالی که دستبند و بی‌سیم داشتند وارد کلینیک شدند. یکی از آن‌ها حکم قضایی و کارت بازپرس ویژه‌ای نشان داد و گفت که مأمور هستند. آن مرد گفت که یکی از دستگاه‌های لیزر کلینیک کالای قاچاق است که باید آن را توقیف کرده و با خودشان ببرند. من و همکارانم به رفتار آن‌ها مظنون شدیم و مانع از این شدیم که دستگاه را با خودشان ببرند. آن‌ها مقداری ارز به ارزش ۲۰۰‌میلیون تومان و چهار گوشی تلفن همراه را برداشتند و فرار کردند که یکی از آن‌ها را گرفتار کردیم. سه مرد دیگر، اما سوار یک خودروی تیبا شده و از محل دور شدند.

مأموران پلیس در اولین گام در بازرسی از مرد سارق که سهراب نام داشت یک دستگاه بی‌سیم و یک دسته چک که مشخص شد مسروقه است کشف کردند. بعد از انجام تحقیقات اولیه پرونده به دستور بازپرس شعبه ششم دادسرای ناحیه دو تهران در اختیار کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی قرار گرفت. سهراب در جریان تحقیقات بیشتر گفت که سرکرده باند مردی به نام اصغر است. او گفت: ما از مدت‌ها قبل در پوشش پلیس به این شیوه سرقت می‌کنیم. بررسی سوابق اصغر نشان داد که او از مجرمان سابقه‌دار است که بار‌ها به اتهام سرقت بازداشت شده و به زندان افتاده‌بود. همچنین مشخص شد که اصغر در حال طی کردن دوران محکومیت ۱۰ ساله خود است و در حال حاضر هم در مرخصی از زندان به سر می‌برد. بررسی‌ها همچنین نشان داد که اصغر هر از چندگاهی از زندان مرخصی گرفته و در دوران مرخصی خود به این شیوه سرقت می‌کند و سپس به سلولش باز می‌گردد.

 در شاخه دیگری از تحقیقات کارآگاهان با بررسی دسته چک سرقت شده متوجه شدند که این دسته چک ۳۰‌آذرماه از خانه‌ای شمال شهر سرقت شده است. در تحقیقات از محل سرقت مشخص شد که سارقان در جریان دستبرد خود موفق به سرقت ۴‌میلیارد تومانی از این خانه شده بودند.

با اطلاعاتی که سهراب در اختیار پلیس گذاشت مخفیگاه اصغر و دو همدستش شناسایی و هر سه نفر بازداشت شدند. کارآگاهان در بازرسی از مخفیگاه متهمان دو دستگاه بی‌سیم، دو رشته دستبند فلزی، یک عدد باتوم فنری، یک عدد اسپری اشک آور، احکام قضایی جعلی و حکم ورود به مخفیگاه و مهر بازرس ویژه اتباع خارجه کشف شد.

اصغر به عنوان سردسته باند هم در بازجویی‌ها به سرقت به این شیوه اعتراف کرد و گفت: من با سپردن وثیقه از زندان آزاد شدم و این باند را راه‌اندازی کردم. ما در پوشش پلیس اقدام به سرقت‌می‌کردیم و با پول‌های سرقتی خوشگذرانی می‌کردیم که در آخرین سرقت سهراب گرفتار شد و ما هم بازداشت شدیم.

سرهنگ کارآگاه احمد نجفی، معاون مبارزه با جرائم سرقت‌های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: تحقیقات از اعضای باند برای کشف جرائم بیشتر آن‌ها در اداره پنجم پلیس آگاهی تهران در جریان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *