شرکت برق مازندران خسارت قطعی ناگهانی برق را می‌پردازد

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران در واکنش به نگرانی مردم از خسارت اموال خود ناشی از قطعی برق گفت: شبکه توزیع برق مازندران بیمه بوده و خسارت ناشی از قطعی برق را پرداخت خواهد کرد.

روز یکشنبه ۲۷ بهمن برخی از نقاط شهری مازندران از جمله ساری، آمل، بابل و برخی نقاط دیگر با خاموشی ناگهانی برق روبرو شدند که علت و زمان آن اطلاع‌رسانی نشد و نگرانی شهروندان را در پی داشت.

شرکت توزیع برق در واکنش به این اتفاق، قطعی ناگهانی برق را ناشی از مدیریت سراسری شبکه توزیع برق عنوان  و اعلام کرد که این قطعی سراسری بوده  و علت آن نیز محدودیت سوخت گاز برای نیروگاه‌های تولید برق است.

طبق تماس‌ها و گزارش‌ها، قطعی ناگهانی برق روز گذشته نه فقط در زندگی مازندرانی‌ها اختلال ایجاد کرد بلکه  منجر به نگرانی آنها از خسارت به لوازم برقی شد.

رضا غفاری، مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران گفت: مردم نباید نسبت به خسارت ناشی از قطعی برق نگران باشند، شبکه توزیع برق مازندران همانند دیگر نقاط کشور بیمه بوده و هرگونه خسارت ناشی از قطعی سازمانی شبکه توزیع را بررسی و در صورت تایید پرداخت می‌کند.

وی اضافه کرد: خسارتی که شامل چتر بیمه‌ای شبکه توزیع برق می‌شود باید ناشی از خاموشی باشد که توسط این شرکت یا توانیر انجام شده و در غیر این صورت شبکه توزیع برق از جبران خسارت مبرا است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران افزود: هر مشترکی که از قطعی ناگهانی برقی خسارت دید می‌تواند به اداره‌های توزیع برق مراجعه کند تا برای بررسی خسارت پرورنده تشکیل شود.

به گفته او کارشناسان بیمه و کارشناسان شبکه توزیع برق مازندران در کمترین زمان موضوع را پیگیری و خسارت وارده را بررسی خواهند کرد.

آیا خسارت ناشی از قطعی برق ممکن است؟

غفاری اظهار کرد: ضمن تایید اینکه خسارت ناشی از نوسان، قطعی و اتصالی برق امکان‌پذیر است، بیشترین خسارت مربوط به زمانی است که قطعی و اتصالی برق ناشی از حوادث مترقبه باشد و عامل انسانی مانند تصادف با شبکه توزیع و اتصالی کابل‌های توزیع برق در آن دخیل باشد.

وی ادامه داد: قطعی کوتاه‌مدت برق نیز می‌تواند به عنوان یکی از عوامل آسیب به لوازم برقی به خصوص لوازم خانگی که به صورت دائمی به برق متصل هستند، شود.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران گفت: آسیب و خسارت به لوازم برقی ناشی از قطعی طولانی مدت و کنترل شده بسیار محدود و نادر است و تقریبا این مساله صفر خواهد بود.

به گفته غفاری، بیشترین خسارت به لوازم برقی در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که تجهیزات برقی از دستگاه‌های محافظ شبکه استفاده نکنند.

وی گفت: به دلیل اینکه شبکه‌های توزیع برق پویا و همواره با تحول روبرو هستند، باید با استفاده از دستگاه‌های محافظ شرایط پایداری برای لوازم برقی ایجاد کرد.

به گفته مسئولان صنعت برق کشور خاموشی‌های روزهای اخیر ناشی از محدودیت زیاد این صنعت برای تامین سوخت نیروگاه‌ها بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *